FIFA 22 - Dostęp do rynku transferowego w aplikacjach Web App/Comp. App

autor: EA_Kuba
Odpowiedz

Pierwszy Wpis

FIFA 22 - Dostęp do rynku transferowego w aplikacjach Web App/Comp. App

[ Edytowane ]
Community Manager

Cześć wszystkim, 

 

Z racji powtarzających się pytań związanych z dostępem do rynku transferowego poprzez Web App zachęcam wszystkich do zapoznania się z poniższymi informacjami Standard smile 

 

  • Po pierwsze, jeśli Wasze problem pojawia się już przy samym logowaniu się na Web App, sprawdźcie informacje zawarte w tym artykule. Pomoże on Wam w przypadku w najczęstszych problemach z logowaniem - błędne hasło, weryfikacja logowania, błędny adres email wykorzystywany do logowania.

 

  • Jeśli po zalogowaniu się na Web App widzicie komunikat mówiący o tym, że Wasze konto nie uzyskało jeszcze dostępu do rynku transferowego, nie znaczy to, że zostało on zablokowany. Musicie kontynuować grę na konsoli, lub PC, aby Wasze konto uzyskało przywilej korzystania z rynku. 

Dostęp do rynku transferowego jest w naszej grze przywilejem. To oznacza, że jeśli grasz w FIFA Ultimate Team (FUT) po raz pierwszy, nie możesz korzystać z rynku transferowego do czasu przyznania Ci dostępu do niego.

Osoby, które korzystały z rynku transferowego w poprzednich grach FIFA, mogą uzyskać dostęp od razu, jeśli ich konta FUT mają pozytywną historię. Poniżej zamieszczamy informacje dla tych, którzy nie mają dostępu do rynku transferowego, i chcą go uzyskać w grze FIFA 22.

Czas potrzebny na odblokowanie rynku transferowego zależy od kilku czynników

  • Historii konta i czy przestrzegano na nim zasad obowiązujących w grze FIFA.
  • Liczby różnych kont FUT używanych na tym samym urządzeniu.
  • Liczby dni, w które aktywnie korzystano z FUT.
    • Dzień aktywnego korzystania to taki, w którym rozegrano trzy pełne mecze i zalogowano się do aplikacji Web App lub Companion (chodzi o dni kalendarzowe według czasu UTC).

źródło


  • Jeśli komunikat mówi o blokadzie (a nie wspomina nic o kontynuowaniu gry) rynek został zablokowany z racji naruszenia zasad. W tym przypadku możecie odwołać się od nałożonych blokad wedle instrukcji zawartych tutaj.

  • Ostatecznie trzecią możliwością jest komunikat mówiący o przerwie technicznej. Ponownie, komunikat ten nie jest wynikiem tego, że Wasze konta są w jakikolwiek sposób zablokowane. W danym momencie trwają prace, które uniemożliwiają korzystanie z rynku transferowego w Web App.


FIFA 22 Ultimate Team – Wcześniejszy dostęp do aplikacji Web App i Companion 
Dostęp do rynku transferowego FUT w aplikacjach Web App i Companion 
Nie mogę się zalogować na swoje konto EA 

Wiadomość 1 z 1 (6 997 wyświetleń)

ea-help-promo-2

Masz problem z połączeniem z grą?

Jeśli nie możesz się połączyć z grą EA, wykonaj poniższe kroki, aby rozwiązać problemy.

Rozwiązywanie problemów z połączeniem

fifa-20-player-splash

Zabezpiecz swoje konto FIFA

Włącz weryfikację logowania, aby chronić swoje dane i uzyskać dostęp do aplikacji FUT Web App.

Zobacz więcej w centrum pomocy EA