Dot.: Rozwiązanie problemu z dużym zużyciem procesora/małą ilością FPS (wymagany

autor: EA_Kuba
Odpowiedz

Pierwszy Wpis

Rozwiązanie problemu z dużym zużyciem procesora/małą ilością FPS

[ Edytowane ]
★★★★ Apprentice

Witam wszystkich, prawdopodobnie znalazłem rozwiązanie dla tych którzy doświadczają spadki FPS przez niską wydajność procesora w momencie gry ten daje z siebie 100%. Od razu zaznaczam że ten poradnik nie koniecznie zadziała każdemu, ale mimo wszystko powinien chociaż troszkę poprawić jakość rozgrywki. Również mam nadzieje, że screenshooty w języku angielskim nie będą aż tak przeszkadzać :D

 

Kiedy po raz pierwszy odpaliłem Battlefielda 2042 podczas beta testów miałem skoki i spadki FPS pomiędzy 20-42. Choć mogłoby się wydawać, że to żart z mojej strony patrząc na tytuł, to faktycznie tak było ?. Używając konsoli i komendy "Perfoverlay.drawfps 1" zauważyłem, że moja karta graficzna radzi sobie ze wszystkim świetne utrzymując dość stabilne 140 FPSów przy użyciu 0%, zupełnie inaczej było z procesorem, który starał się pracować na najwyższych obrotach przy 100% użyciu. Pomyślałem, że to wina Bety i fatalnej optymalizacji, lecz mimo wszystko starałem się czerpać radość z gry (niestety nie wyszło). Byłem dość zdenerwowany, postanowiłem poszukać rozwiązania na internecie. Przecież nie mogę być jedyną osobą na świecie która doświadcza takich problemów. Moje poszukiwania i próby poprawienia płynności legły w gruzach. Na szczęście po 10 dniach od wczesnej premiery udało mi się znaleźć rozwiązanie i chciałbym się z wami tym podzielić.

 

 

   Mój sprzęt:

      Windows 10

      Procesor: i7- 6700K 4GHz

      Karta graficzna: GTX 1080 Ti 11Gb

      RAM: DDR4 8GBx2 2133 MHz

 

 

!!! Zanim zaczniemy, upewnij się że wszystkie sterowniki są zaktualizowane tak jak i Windows !!!

 

1. Zainstaluj Battlefielda2042 na dysku SSD (M.2 będzie jeszcze lepszy)

    - Jeśli nie możesz zainstalować gry na SSD/M.2 z jakiegoś powodu to pomiń ten punkt

 

2. Spraw, że twój windows będzie brzydki (tylko na czas grania)  

    - Wyszukaj frazy "Dostosuj wygląd i wydajność systemu Windows

    - Zaznacz "Dostosuj do najlepszej wydajności"

    - Upewnij się że wyłączyłeś wszystkie opcje

 

performance screenshot.PNG

 

3. Pobierz program CPU-Z z oficjalnej strony producenta

    - Otwórz program, wejdź w zakładkę "Memory" i sprawdź ile wynosi "DRAM Frequency"

 

CPU-Z screen first.png

 

4. Włącz Harmonogramowanie GPU z akceleracją sprzętową

    - Wyszukaj "Ustawienia Grafiki"

    - Włącz akceleracje i zrestartuj komputer

 

graphic options.PNG

graphic GPU.PNG

 

5. Ustaw "Wydajność grafiki Windows" dla Battlefielda

    - W tym samym oknie co w punkcie 4, poniżej znajduje się sekcja o nazwie "Wydajność grafiki Windows"

    - Naciśnij przycisk "Przeglądaj"

    - Znajdź folder w którym zainstalowałeś gre (u mnie to C:\Program Files (x86)\Origin Games\Battlefield 2042)

    - Zaznacz plik "BF2042" I naciśnij "Dodaj"

    - Na liście pojawi się Battlefield, naciśnij "Opcje"

    - Ustaw "Wysoka wydajność" i zapisz

 

graphic options.PNG

graphic browse.PNG

graphic bf.PNG

graphic options.PNG

graphic save.PNG

 

6. Wepnij kości RAM w dual channel

    - Włóż je w slot 1 i 3 lub 2 i 4 (w takiej konfiguracji RAM działa najlepiej)

    - Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić, pomiń ten punkt

 

7. Wejdź w BIOS i wejdź w zakładkę OC/Advanced settings (zależy od producenta płyty głównej)

    (UWAGA, Laptopy od MSI mają ukryty BIOS od overclockingu. Należy wcisnąć kompinacje klawiszy prawy crlt + prawy shift + lewy alt + F2)

    - Znajdź "DRAM Settings"

    - Włącz XMP (Profil 1 jeśli posiadasz)

[Łatwe] - Ustaw którąś z opcji w "Memory Try It!" (Jeśli posiadasz taką opcję)

             lub

[Trudne] - Podkręć swój RAM na własną rękę (Polecam skorzystać z poradników na YouTube)

    - Jeśli podkręcisz RAM zbyt mocno, twój komputer zaliczy crasha lub w ogóle nie wczyta Windowsa i zasugeruje powrót do poprzednich ustawień BIOS.

Bios XMP.png

 

8. Sprawdź CPU-Z po udanym podkręceniu RAM

    - Otwórz program, wejdź w zakładkę"Memory" i sprawdź ile wynosi "DRAM Frequency"

    - Jeśli prawidłowo podkręciłeś pamięć RAM częstotliwość powinna się zwiększyć.

 

CPU-Z screen.PNG

 

9. Edytuj PROFSAVE_profile

    - Wejdź w "Dokumenty" > "Battlefield 2042" > "Settings"

    - Otwórz plik "PROFSAVE_profile" edytorem tekstu (np. Notatnik)

    - Naciśnij Ctrl + F i wyszukaj:

       - GstRender.WeaponDOF 1 (zamień 1 na 0)

       - GstRender.ShadowQuality 1 (zamień 1 na 0) (Ta opcja nic nie zmienia) 

       - GstRender.Dx12Enabled 0 (zamień 0 na 1) (W niektórych przypadkach po włączeniu tej opcji crashuje Battlefielda z informacją "g_dx12Render, DXGI ERROR DEVICE HUNG/REMOVED". Jeśli tak się stanie zamień 1 na 0)

 

10. Posprzątaj swój dysk

    - Wyszukaj frazę "Oczyszczanie dysku"

    - Oczyść dysk na którym masz zainstalowanego Windowsa

    - Zaznacz każdą możliwą opcję i naciśnij "Wyczyść pliki systemowe"

    - Oczyść dysk na którym masz zainstalowanego Battlefielda

    - Zaznaczkażdą możliwą opcjęi naciśnij"Wyczyść pliki systemowe"

 

Disc cleanup 1.PNG

disc cleanup 2.PNG

disc cleanup 3.PNG

 

11. Użyj programu CCleaner żeby wyczyścić zbędne kody rejestru

    - Pobierz CCleaner z oficjalnej strony i zainstaluj

    - Uruchom program I naciśnij na zakładkę "Rejestr"

    - Naciśnij "Skanuj w poszukiwaniu problemów" 

    - Po zakończonym skanowaniu naciśnij "Przejrzyj zaznaczone problemy..."

    - W okienku które wyskoczy naciśnij "Nie" a następnie "Napraw wszystkie zaznaczone problemy"

 

ccleaner 1.jpg

ccleaner 2.PNG

ccleaner 3.PNG

 

12. UruchomMenadżera Zadań (CTRL + SHIFT + ESC)

    - Wyłącz wszystkie programy które są Ci niepotrzebne podczas grania

      (Przeglądarka, Steam, CCleaner, CPU-Z itp.)

 

13. Otwórz NVIDIA Control Panel

    - Naciśnij prawym przyciskem myszki na pulpit a następnie wybierz "NVIDIA Control Panel"

    - Wejdz w "Dostosuj ustawienia obrazu z podglądem"

    - Ustaw "Użyj moich preferencji"

    - Przesuń wskaźnik maksymalnie na lewo (Wydajność)

 

nvidia.PNG

 

14. Wybierz plan zasilania 

    - Wyszukaj "Wybierz plan zasilania"

    - Wybierz "Wysoka wydajność” lub "Najwyższa wydajność" (rekomenduje najwyższą)

 

power 1.PNG

power 2.PNG

 

15. Ustawienia w grze

    - Upewnij się że grasz na pełnym ekranie

    - Ustaw częstotliwość odświeżania taką samą jaką ma ustawiony twój monitor

    - Ustaw jak najmniejsze pole widzenia żeby odciążyć procesor

    - Rozmycie w ruchu, aberracja chromatyczna, filmowe ziarno, winietowanie, dystorsja soczewki. Wyłącz te opcje, aby uzyskać przewagę podczas gry lub zostaw włączone, jeśli nie zależy Ci na swoich statystykach (może to obniżyć wydajność, nie musi) 

    - Jakość tekstur - Wykorzystuje głównie kartę graficzną, ale może wpływać na wydajność procesora

    - Jakość oświetlenia - Robi dużą różnicę na niektórych komputerach. Ja ustawiłem na ultra, ale polecam ustawienia niskie/średnie

    - Jakość terenu - To również robota dla karty graficznej, sprawdź które ustawienie najbardziej Ci pasuje 

    - Antyaliasing - Nie krzywdź swoich oczu, włącz te ustawienie. Nie powinno to wpłynąć na procesor

    - Oświetlenie rozproszenia – Twój wybór

    - DLSS - Musi być włączone (Tylko dla kart z serii RTX)

    - Nvidia Reflex - Musisz spróbować które będzie dawało lepszy efekt, "Włączono" czy "Włączono + Boost" (Na niektórych komputerach boost zmniejsza wydajność)

    - Renderowanie przyszłych klatek - U mnie włączenie tej opcji powoduje lekkie przycinanie, za to u znajomego poprawia wydajność

    - Synchronizacja pionowa - Wyłącz

    - Obiekty wysokiej jakości - Ta opcja mocno obciąża procesor, co zmienia? Zwiększa lub zmniejsza liczbę żołnierzy i pojazdów, które można jednocześnie oglądać z zachowaniem najwyższej jakości animacji itp. Polecam ULTRA dla przewagi na polu bitwy, ale jeśli twój procesor nie polubi tej opcji, zmień na średnie/niskie

    - Inne ustawienia, o których nie pisałem, są ustawione na niską jakość dla przewagi (większa widoczność). Możesz spróbować się nimi pobawić, aby zobaczyć, co nie wpływa na twój procesor.

 

bfSSpl.PNG

bfSSpl2.PNG

 

Podsumowanie: 

 

Po tych wszystkich krokach właśnie pokazałem wam, jak obniżyć zużycie procesora podkręcając taktowanie swoich kości RAM (głupie, ale działa). Jak mogliście zauważyć po screenshootach, moje RAMy miały taktowanie 1066 MHz, co wskazuje na to, że reklamowane taktowanie owszem wynosi 2033 MHz, ale jest dzielone na dwie kości RAM (Co moim zdaniem jest wprowadzenie konsumenta w błąd). Jestem w stanie podkręcić swoją pamięć RAM do 1600 MHz na sztukę, co łącznie daje mi 3200 MHz, odejmując od tej liczby taktowanie bazowe obu kości, wychodzi, że w sumie podkręciłem RAM o 1067 MHz, czyli umówmy się, że dołożyłem do swojego komputera dodatkową kość RAM. Przed wykonaniem tych wszystkich kroków które przed chwilą wam opisałem "grałem" w 20-42 FPSach, przez co gra wyglądała jak chaotyczny pokaz slajdów, a podczas strzelania z jakiejkolwiek broni maszynowej miałem wrażenie, że stara się ona porozumieć ze mną alfabetem Morse’a. W tym momencie na wyżej pokazanych ustawieniach mój sprzęt jest w stanie wyciągnąć od 35 do nawet 105 FPS, ale przeważnie gram na 75 FPS (Klatki nie są stabilne, bo zdarza im się skakać w górę i dół, lecz o dziwo w ogóle tego nie czuje). Procesor troszeczkę odetchnął i działa w 95%-100% a karta graficzna dalej śpi pokazując czasami 5% użycia na dosłownie dwie sekundy. Czytałem że ludzie mają po 60% użycia karty graficznej, dlaczego? Nie wiem.

 

______________________________________________________________________________________

 

Jeśli ten poradnik pomógł Ci rozwiązać (lub nie) problem z niską ilością FPS, dużym użyciem procesora czy ogólnie niską wydajnością napisz komentarz tutaj, jak i również na angielskim forum, gdyż zależy mi, żeby jak największa ilość osób mogła zagrać w normalnych warunkach. Napisz, o ile zwiększyła się twoja liczba FPS (lub zmniejszyła) i które kroki Ci pomogły, które miały neutralny skutek a które pogorszyły wydajność. Dla lepszej przejrzystości skopiuj wzór z dołu, dzięki. 😉

 

   Mój sprzęt:

      Windows <10czy 11>

      Procesor: 

      Karta graficzna: 

      RAM: 

      FPS: <o ile zmienły się FPSy>

      

Coś od siebie:

 

 

Trochę się napracowałem przy szukaniu rozwiązania, jak i przy tworzeniu posta w dwóch wersjach językowych więc mam nadzieje, że pomogłem i mój wysiłek, jak i poświęcony czas nie poszedł na marne. Widzimy się na polu walki. 😁

 

Wiadomość 1 z 4 (5 805 wyświetleń)

Dot.: Rozwiązanie problemu z dużym zużyciem procesora/małą ilością FPS (wymagany

Community Manager

Hej @PLFrost22 

 

Dzięki za podzielenie się z nami swoim poradnikiem - poprawiłem link, ponieważ ten w Twoim wątku nie działał Raised eyebrow

 

Na forum pojawiły się już poradniki i super by było jeśli znalazłbyś chwilę na przetłumaczenie swojego na język polski Standard smile

Wiadomość 2 z 4 (5 787 wyświetleń)

Dot.: Rozwiązanie problemu z dużym zużyciem procesora/małą ilością FPS (wymagany

★★★★ Apprentice

@EA_Kuba Spoko, przetłumaczona wersja pojawi sie chwile po północy jak tylko wrócę z pracy Wink 

Wiadomość 3 z 4 (5 782 wyświetleń)

Dot.: Rozwiązanie problemu z dużym zużyciem procesora/małą ilością FPS (wymagany

Community Manager
Wiadomość 4 z 4 (5 779 wyświetleń)

ea-promo

Zabezpiecz swoje konto EA

Gdy będziesz ustawiać urządzenie jako zaufane, wyślemy Ci kod, by się upewnić się, że Ty to Ty.

Dowiedz się więcej o weryfikacji logowania

ea-help-promo-2

Masz problem z połączeniem z grą?

Jeśli nie możesz się połączyć z grą EA, wykonaj poniższe kroki, aby rozwiązać problemy.

Rozwiązywanie problemów z połączeniem