Pomóz nam ulepszyc serwis Answers HQ! Wypelnij ankiete Nie, dziekuje

Aktualizacja balansu!

autor: EA_Kuba
Odpowiedz

Pierwszy Wpis

Highlighted

Aktualizacja balansu!

Community Manager

Cześć wszystkim!

 

Po pierwsze, wiemy, że nie możecie się już doczekać informacji na temat sezonu 1. i przepustki bojowej. Nadal mamy jeszcze trochę do przygotowania i na razie nie będziemy o tym mówić. Tak ważne wieści i ogłoszenia wymagają mnóstwa pracy i koordynacji, więc prosimy o cierpliwość. Ja też nie lubię czekać, ale możecie być pewni, że wszystko nadejdzie w swoim czasie, nie denerwujcie się.

 

W ciągu tego tygodnia poruszymy kilka popularnych tematów. Zaczniemy już dziś, od aktualizacji, która weszła na wszystkie platformy i obejmuje sporo poprawek oraz pierwszych usprawnień elementów meta. Zdradzimy też, jak będziemy traktować balans bohaterów i hitboxów w sezonie 1. O naszym podejściu do balansu w grze i o części zmian opowiedzą projektanci: Lee, Sean i Brent.

 

Pozwólcie, że to oni przejmą teraz pałeczkę:

 

Z tej strony Leeeeeee-RSPN, RespawnSean, Jayfresh_Respawn i Scriptacus. Opowiemy wam, co sądzimy o balansie w momencie odrodzenia i obecnym stanie balansu w Apex.

 

NASZE ZDANIE O BALANSIE W MOMENCIE ODRODZENIA

baner

TL;DR Wprowadzamy rzadsze, lepiej przetestowane zmiany balansu, żeby zminimalizować wasz czas opanowywania rozgrywki.

 

Rozwój Apex Legends polega na słuchaniu tego, co mówią gracze, dokładnym analizowaniu wszystkich danych z gry, testowaniu różnych możliwości i sprawdzaniu ich w rozgrywce, dopóki efekt nie będzie zadowalający. I… od nowa. Naszym celem jest raczej wypuszczanie dopracowanych już aktualizacji, niż wrzucanie zmian do gry i dostosowywanie ich na „żywca”. Dobrze wiemy, że poświęcacie mnóstwo czasu na naukę gry i opanowanie wszystkich jej aspektów (np. wyrzucanie wrogów z portali prosto w przepaść jako Wraith, tak dla zgrywy). Chcemy wprowadzać mniej częste, lepiej przetestowane i bardziej dopracowane zmiany, by skrócić czas uczenia się danej mechaniki, broni, postaci itd. Nie powinniście być zmuszeni co kilka dni czytać nasze uwagi o aktualizacji, żeby móc nadążyć za zdolnościami bohaterów czy działaniem broni.

Istnieje jednak pewien wyjątek od tej reguły – będziemy od razu poprawiać elementy, które są zupełnie niezbalansowane (na przykład nową postać, która już pierwszego dnia zdominuje całą grę).

 

Nie chcieliśmy wprowadzać żadnych zmian na szybko w okolicach premiery, bo wiedzieliśmy, że mnóstwo graczy jeszcze poznaje grę, a każdego dnia do ich grona dołączają kolejni. Meta z pierwszego a meta z drugiego / trzeciego tygodnia to coś całkiem innego, więc chcieliśmy, żeby wszystko trochę się ułożyło, nim zaczniemy działać. Na przykład moc Mirage'a trochę spadła, kiedy gracze przyzwyczaili się do jego sztuczek. Chcemy, żebyście wiedzieli, że stale analizujemy stan gry i rozważamy oraz testujemy różne zmiany.

Mając powyższe na uwadze, chcę wam pokrótce opowiedzieć, na czym stoimy w temacie balansu bohaterów i broni, a także zdradzić, jakie są nasze plany na sezon 1.

 

BALANS BRONI

baner1

 

Ogólnie rzecz biorąc, sądzimy, że dostępna obecnie broń zapewnia możliwość grania w różnym stylu. Odkryliśmy, że Wingman z „Przebijaczem czaszek” jest dość silny, ale wymaga z kolei więcej umiejętności. Nasze poprawki mają na celu przybliżenie go do działka ręcznego i oddalenie od w pełni automatycznego Deagle'a. Dostosowaliśmy szybkostrzelność Peacekeepera z ryglem do strzelby, żeby gracze byli dłużej podatni na atak, jeśli spudłują. Poza tym niewielka ilość amunicji i broni energetycznej sprawiała, że broń ta była trudna do opanowania, więc zwiększyliśmy dostępność tych przedmiotów.

 

ZMIANY BRONI NA WSZYSTKICH PLATFORMACH

 • Wingman
  • Szybkostrzelność zmniejszona z 3,1 -> 2,6 strzałów na sekundę.
  • Mnożnik obrażeń za trafienie w głowę „Przebijaczem czaszek” zmniejszone z 2,5 -> 2,25.
  • Zwiększony podstawowy rozrzut ostrzału z biodra i zmniejszone tempo kurczenia się rozrzutu ostrzału z biodra.
 • Peacekeeper
  • Tempo uzupełniania rygli do strzelby zmniejszone tylko dla Peacekeepera.
   • Zmniejszenie na 1. poziomie: 10% -> 7,5%.
   • Zmniejszenie na 2. poziomie: 20% -> 13%.
   • Zmniejszenie na 3. poziomie: 25% -> 16%.
 • Dostępność Wingmana i Peacekeepera zmniejszona na wszystkich poziomach.
 • Zwiększona dostępność broni i amunicji energetycznej na wszystkich poziomach.

Dlaczego nie ulepszyliśmy P2020 albo Mozambique'a?

 • Uwielbiamy wasze memy o Bique'u, nie chcielibyśmy się ich pozbawić :P
 • A tak poważnie – naszym celem jest zapewnienie różnorodności broni. Różnorodność oznacza, że część broni będzie słabsza i łatwiej dostępna, a część mocniejsza i rzadziej spotykana. Niektóre rodzaje broni z założenia są słabsze, dopóki nie zostaną wyposażone we wszystkie dodatki, inne zaś przydają się po prostu na początku gry, bo są minimalnie lepsze od pięści, ale wymagają jak najszybszej wymiany na coś o większej sile rażenia. Gracze dostarczyli nam sporo trafnych uwag na temat tego, jak sprawić, by te pistolety dostarczały więcej emocji, jednocześnie spełniając powyższy cel. Będziemy w dalszym ciągu obserwować wasze poczynania, słuchać opinii i wypróbowywać różne zmiany, ale na razie system pozostaje bez zmian.

DODATKOWE UWAGI O AKTUALIZACJI

 • Naprawiliśmy błędy w kodzie, które czasami powodowały utratę połączenia podczas meczu.
  • Utrata połączenia przy wykorzystaniu zdolności specjalnej Caustica.
  • Utrata połączenia przy aktywowaniu sygnalizatora rozpoznawczego Pathfindera.
  • Utrata połączenia przy usunięciu dodatku przez gracza.
  • Utrata połączenia przy użyciu tarczy balistycznej przez Gibraltara.
  • Utrata połączenia przy przejściu do trybu obserwowania.

BALANS LEGEND I HITBOXÓW

baner3

 

TL;DR Naszym celem jest stworzenie bohaterów o różnych rozmiarach, hitboxach i zestawach umiejętności. Zależy nam przy tym, by wszyscy mieli przybliżone szanse na zostanie wybranym, współczynnik zwycięstw oraz moc.

W przypadku balansu bierzemy pod uwagę szereg aspektów – między innymi częstotliwość wybierania postaci, częstotliwość wygranych, współczynnik zwycięstw w walce z innymi bohaterami oraz, rzecz jasna, opinie graczy. Wyniki pięciu małych i średnich bohaterów są korzystne – wszyscy są mniej więcej tak samo potężni. Duże postacie są natomiast zbyt słabe, o czym zdaje się decydować głównie ich rozmiar. Zamierzamy dostosować rozmiar hitboxów większych bohaterów, żeby lepiej wpisały się w nasz model. Jeśli okaże się to niewystarczające, by wyrównać szanse tych postaci, zastanowimy się nad wprowadzeniem innych zmian, takich jak naturalna redukcja obrażeń czy ulepszenia różnych umiejętności. Wiele z tych zmian ma naprawdę duży wpływ na rozgrywkę, więc chcemy je najpierw porządnie przetestować – na wypadek, gdyby rzeczywiście były konieczne. Poniżej znajdziecie krótkie omówienie planowanych usprawnień dotyczących większych postaci z gry.

Ogólnie rzecz biorąc, chcemy udoskonalić większe postacie, zanim zastanowimy się nad osłabieniem pozostałych. Planowane zmiany nie są duże, ale mamy nadzieję, że zwiększenie siły dużych bohaterów to rozsądniejsze podejście, niż osłabienie wszystkich innych.

 

ZMIANY W GRZE, KTÓRE WPROWADZIMY NA POCZĄTKU 1. SEZONU

baner2

 

Większe zmiany w balansie:

 • Mniejsze i bardziej zoptymalizowane hitboxy Caustica, Pathfindera i Gibraltara
  • Lepiej dopasowujemy hitboxy do modeli i sprzętu postaci
  • Te usprawnienia mają naprawdę DUŻY wpływ na rozgrywkę, więc nie chcemy ich wprowadzać zbyt szybko, by mieć pewność, że usuniemy wszystkie poważne błędy z nimi związane
  • Jeśli te zmiany okażą się niewystarczające, zastanowimy się nad wprowadzeniem kolejnych w trakcie 1. sezonu

Mniejsze zmiany w balansie:

 • Caustic
  • Pułapki– czas odnowienia skrócony z 30 do 25 sekund
  • Pułapki– zwiększone o około 10% promienie rażenia i aktywacji
  • Pułapki– usunięto 1-sekundowe opóźnienie w działaniu dymu – od razu zadaje obrażenia graczom
 • Pathfinder
  • Poufne informacje– zwiększono liczbę sygnalizatorów na mapie z 10 do 12
 • Lifeline
  • Zrzut zaopatrzenia– usunięto niewielkie prawdopodobieństwo, że spadną 4 pancerze i hełmy
 • Wraith
  • Przez otchłań– czas odnowienia wydłużony z 20 do 25 sekund
 • Bangalore
  • Szybsze tempo– zmniejszono premię do prędkości ruchu z 40% do 30%

Doceniamy wszystkie opinie, więc przesyłajcie ich jak najwięcej! Dajcie znać, jak wam się te zmiany spodobały w trakcie rozgrywki.

Źródło

 

 

 

 

Wiadomość 1 z 1 (761 wyświetleń)

fifa-19-promo-splash

Zabezpiecz swoje konto EA

Gdy będziesz ustawiać urządzenie jako zaufane, wyślemy Ci kod, by się upewnić się, że Ty to Ty.

Dowiedz się więcej o weryfikacji logowania

ea-promo

Masz problem z połączeniem z grą?

Jeśli nie możesz się połączyć z grą EA, wykonaj poniższe kroki, aby rozwiązać problemy.

Rozwiązywanie problemów z połączeniem