Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

autor: MrZelltar
Odpowiedz

Pierwszy Wpis

Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

[ Edytowane ]
★★ Novice

Cześć! Mam problem z liczbą klatek i lagami w trakcie gry.

Mój sprzęt to HP omen 15, ryzen 4600h, gtx 1660ti, 8gb ram.

 

W trakcie gry bardzo rzadko, niezależnie od jakości grafiki (czy minimalne czy ultra) mam poniżej 50 FPS, na ultra 30-50, z ciągłymi mikroprzycięciami. Według wszelkiej maści benchmarków powinienem mieć stabilne 60, po wejściu w menadżer zadań pokazuje 95-100% zużycia CPU, GPU na poziomie 1-5%, z wykorzystaniem 3-4gb ramu grafiki

 

FFR nie ma znaczenia

komputer z podłączoną ładowarką

najnowsze sterowniki w tym bios

brak programów w tle mogących mieć wpływ, wirusów

w komputerze i oprogramowaniu HP maksymalna wydajność,

synchronizacja pionowa włączona - przy wyłączonej 30FPS

temperatury w normie

DX12 nie ma znaczenia

problem występuje jedynie w BF5, reinstalacja nie pomogłą.

w panelu sterowania nvidii dodatkowo ręcznie przypisany tryb grafiki dla gry

 

Nie mam już pojęcia co mogę zrobić, liczę na pomoc

Pozdrawiam!

Wiadomość 1 z 12 (8 588 wyświetleń)
Odpowiedz
0 Kudo

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

[ Edytowane ]

@MrZelltarWitaj. Wyłącz koniecznie synchronizację pionową. Dodatkowo ustaw w panelu zasilania, plan na maksymalną wydajność. Ustaw w panelu sterowania NVIDIA wszystko pod wydajność i wyłącznie synchronizacji pionowej. Z DX12 są problemy na różnych specyfikacjach sprzętowych nie zależnie od karty graficznej jaką posiadasz. 

CCP Hero Banner


Wiadomość 2 z 12 (8 570 wyświetleń)

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

EA Staff

Do sugestii @Chytrooki dodam jeszcze informację, żebyś sprawdził, czy gra uruchamiana jest z dedykowanym GPU.

100% zużycie procesora może być zjawiskiem normalnym, 1-5% zużycie karty graficznej może natomiast być równoznaczne, z tym że pracuje ona w trybie jałowym ("idle"). 

 

Prawdopodobne jest, że jej rolę przejmuje drugi z układów graficznych - AMD Radeon Graphics. 

 

W celu uruchomienia gry z dedykowaną kartą grafiki. Otwórz Panel Nvidia i w ustawieniach wyświetlania 3d zmień ustawienia globalne dla wyświetlanej grafiki. Z listy wybierz swój model karty: GTX 1660ti.

 

 

dedicated gpu.jpg

 

 

Możesz również dodać samą grę poprzez opcję dostępne w kolejnej zakładek, podobnie jak na zrzucie ekranu poniżej.  

 

dedicated gpu - 2.jpg

 

Daj znać czy udało Ci się rozwiązać Twój problem. 🤞

EA_Cekiel
footer-thumb.png
Wiadomość 3 z 12 (8 557 wyświetleń)

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

★ Guide
@EA_Cekiel Siema. Nie miałby 30-50 fpsów na karcie zintegrowanej. Pokazuje mu 1-5% użycia GTXa, bo minimalizuje grę i wtedy przełącza mu się na zintegrowaną.

@MrZelltar niestety za dużo nie wymyślisz, bo to jednak laptop. Męczyłem się swojego czasu z BF4 i lapkiem. W końcu coś tam mi się udało polepszyć. Obczaj, może też Ci pomoże: https://www.youtube.com/watch?v=4WJ3yjlA7Is

Pzdr.
Wiadomość 4 z 12 (8 543 wyświetleń)

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

★★★★★ Guide

Ja bym się zastanowił czy czasem procek Ci się nie gotuje Standard smile, bo przy zmianie ustawień z ultra na low nie ma zamiany to może być także problem z napięciem na CPU/mono. Ogólnie 8GB ram to mało dla BFV.

 

Co do mikroprzycinek - grę masz na HDD czy SSD?

Wiadomość 5 z 12 (8 534 wyświetleń)

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

★ Guide
@Cyrtafix Gra ładuje się tylko na początku, później nie ma żadnego doczytywania (większość jest w pamięci karty), więc dysk nie ma znaczenia. Na wideo używam m.in. programu Throttle Stop - przy obserwowaniu temperatur może zdecydowanie pomóc.
Wiadomość 6 z 12 (8 529 wyświetleń)

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

[ Edytowane ]
★★ Novice

@Chytrooki Podane przez Ciebie zalecenia już stosowałem i jak już pisałem, nie przynoszą żadnych rezultatów, wyłączenie synchronizacji pionowej powoduje dalszy spadek FPSów

 

@EA_Cekielżadnych zmian

 

@Wyrzysk_1985zużycie grafiki nie zmienia się niezależnie od tego czy jest zminimalizowana czy nie, nie rozumiem jakie znaczenie ma fakt, że jest to laptop, skoro na wielu benchmarkach mój model ma stabilne 60-65 fps w ustawieniach ultra, nie mówiąc o niższych ustawieniach, które u mnie nie zmieniają absolutnie nic

 

@Cyrtafixj/w jakie znaczenie ma 8gb, skoro w różnych testach osiąga stabilne wysokie wartości? Dysk SSD temperatury dochodzą do 82 stopni, co po raz kolejny, wedle wskazań osób zajmujących się testowaniem sprzętu jest wartością normalną dla mojego ryzena

 

 

Wiadomość 7 z 12 (8 523 wyświetleń)
Odpowiedz
0 Kudo

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

@MrZelltar Sprawdź rozwiązanie z reddita. Napisane jest żebyś odinstalował sterownik Realtek High Definition Audio

https://www.reddit.com/r/BattlefieldV/comments/ezval6/100_cpu_usage_anyone_know_how_to_fix_this/?utm...

Daj znać czy coś pomogło.

CCP Hero Banner


Wiadomość 8 z 12 (8 515 wyświetleń)

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

★ Guide
@MrZelltar W pierwszym poście napisałeś: "po wejściu w menadżer zadań pokazuje 95-100% zużycia CPU, GPU na poziomie 1-5%". A terasz piszesz "zużycie grafiki nie zmienia się niezależnie od tego czy jest zminimalizowana czy nie". Kiedy masz grę odpaloną, to grafika chodzi Ci na 100%, jak ja zminimalizujesz, to spada do 1-5%. te 82 st. na CPU możesz mieć przy taktowaniu 2 ghz, a na benchamrkach mogą mieć tyle stopni np. przy 3ghz i wyniki będziesz miał zupełnie inne. Zaisntaluj sobie MSI Afterburner i na żywo poobserwuj użycie CPU i GPU oraz ich temperatury, będziesz widział, gdzie masz wąskie gardło.
Wiadomość 9 z 12 (8 490 wyświetleń)

Dot.: Tragiczna wydajność na dobrym sprzęcie, 100%zużycia CPU

[ Edytowane ]
★★ Novice

Nie miałem czasu wcześnie się bawić, ale nagle sytuacja się trochę poprawiła, nic w tym czasie nie działałem, żadnych sterowników nie aktualizowałem. Na ten moment na ultra mam 40-55 fps, obniżając jakoś mogę zejść do stabilnych 55fps, co też jest dziwne przy moim sprzęcie

@ChytrookiNiestety nie pomogło

 

@Wyrzysk_1985dotychczas jak sprawdzałem na menadżerze zadań to się mniej więcej wartości pokrywały. W tym oknie, masz mini historię swojej wydajności i jak pisałem, niezalęznie od tego, czy gra była zminimalizowana, użycie podzespołów się nie zmieniało, z wyjątkiem CPU.

MSI afterburner pokazuje podczas grania wykorzystanie GPU na poziomie 65 +- 5% gdy minimalizuję, spada to 25% z CPU jest podobnie z tym że 10-15% większe wykorzystanie, zegar na CPU pokazuje 4000 mhz, ze spadkami do 1,6ghz, temperatura na CPU oscyluje między 70-80 stopni, GPU poniżej 60 stopni

 

Wynikałoby z tego, że to procesor ma jakieś problemy, dobrze rozumiem?

 

E: Chociaż się zastanawiam, czy wskazania taktowania zegrara procesora mogą być prawdziwe, przecież on powinien utrzymywać się na poziomie przynajmniej 3 ghz

Wiadomość 10 z 12 (8 381 wyświetleń)

ea-promo

Zabezpiecz swoje konto EA

Gdy będziesz ustawiać urządzenie jako zaufane, wyślemy Ci kod, by się upewnić się, że Ty to Ty.

Dowiedz się więcej o weryfikacji logowania

ea-help-promo-2

Masz problem z połączeniem z grą?

Jeśli nie możesz się połączyć z grą EA, wykonaj poniższe kroki, aby rozwiązać problemy.

Rozwiązywanie problemów z połączeniem